sBiznes

Przy porannej kawie....
O systemach informatycznych i nie tylko.

To warto wiedzieć

Monitor

Jaki system ERP?

10 lutego 2022

Jaki system ERP wybrać?

System ERP to narzędzie, które powinna posiadać każda firma. Usprawnia zarządzanie przedsiębiorstwem, przepływ dokumentów, a także wspomaga procesy związane z planowaniem zasobów, sprzedażą czy analizą danych. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać system ERP. Oto kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.

 

Jaki system ERP do firmy?

Według ekspertów, odpowiedz na pytanie, jaki system ERP będzie najlepszy, brzmi: to zależy. Przy wyborze odpowiedniego narzędzia pod uwagę należy wziąć cały szereg czynników. Kluczową kwestią jest dopasowanie systemu do potrzeb oraz oczekiwań przedsiębiorstwa.

Przykładowo. Dla dużych międzynarodowych koncernów bardzo ważne będzie bezpieczeństwo przechowywanych danych, możliwość działania w kilku językach oraz rozbudowane możliwości analityczne. Przedstawiciele mniejszych firm, większą uwagę zwrócą na prostotę użytkowania oraz cenę.

 

Wybór ERP – kluczowe elementy

Duże rozbieżności wśród oczekiwań sprawiają, że ważną cechą systemu ERP jest umiejętność dopasowania się do danego biznesu. Dotyczy to nie tylko dopasowywania się do firm o różnych rozmiarach i celach, ale również możliwość rozwijania funkcjonalności systemu wraz z rozwojem samego przedsiębiorstwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ wymian ERP w dobrze funkcjonującej firmie, może być problematyczna.

Wybór ERP nie jest prosty, dlatego pod uwagę warto brać również inne czynniki. Bardzo przydatne okazują się wersje demo systemu. Pozwalają one na użytkowanie oprogramowania przez kilka, a częściej nawet przez kilkanaście dni. To najlepszy sposób, aby przekonać się, czy dane rozwiązanie, rzeczywiście rozwiązuje problemy danego przedsiębiorstwa.

Porównując systemy ERP warto zwrócić uwagę również na cenę. Ona obejmuje nie tylko opłatę za licencję, ale również za aktualizację, migracje danych oraz wsparcie programistyczne. Pod uwagę należy wziąć wszystkie koszty.

 

Wybór systemu ERP – na co zwrócić uwagę?

Zazwyczaj najlepsze rozwiązania informatyczne to takie, które zostały wielokrotnie sprawdzone i pozytywnie ocenione przez innych użytkowników. Dlatego należy zwrócić uwagę na opinie, jakie posiada dane narzędzie. Dzięki nim, wybór systemu ERP będzie łatwiejszy. Należy jednak zachować sporo czujności – część opinii mogła powstać na zlecenie działu marketingu. Dlatego warto dokładnie sprawdzić wiarygodność recenzji lub po prostu porozmawiać z osobami, które korzystają już z systemu. Dzięki takim działaniom wybór a następnie wdrożenie systemu ERP będzie prostsze i dużo skuteczniejsze a efekty zauważalne.